Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Genel > Tolstoy’un İntihar etmek istemesine Neden olan Önemli Soru

Tolstoy’un İntihar etmek istemesine Neden olan Önemli Soru

Dünyaca Ünlü Yazar Lev Tolstoy’un hayatı ekstra kitaplara konu olacak bir biçimdedir. Tolstoy’un Kitapları, Tolstoy’un Sözleri kadar, onun davranışları dasıradan insanlardan ayrı tamamen farklı bir biçimdedir. Daha henüz elli yaşındayken sık sık intiharı düşünmesinin nedenini onun kendi ağzından dinlemek sanırım daha doyurucu olacaktır.

Üniversitede geçirdiğim hayat sayesinde, bilginler topluluğu ile ilişkilerim, çeşitli bilim alanlarındaki en büyük bilginlere ulaşabilme imkanım ve onların her türlü bilgiyi kitaplar ve sohbetler yoluyla bana anlatmaya hazır oluşu sayesinde, hayatın o sorusuna bilimin cevap olarak verebildiği her şeyi öğrendim. Uzun zaman, bilimin, hayatın bu sorularına verdiği başka bir cevabı olmayışına inanamadım. Uzun zaman, bilim, insan hayatıyla hiç bir ortak yanı olmayan iddialarını büyük bir gurur ve ciddiyetle ispatlıyor da ben bunlardan herhangi bir şey anlamıyorum diye düşündüm. Uzun süre bilime karşı bir ürkeklik yaşadım. Ve sandım ki, onun, benim sorularıma verdiği cevapların uygun olmayışında, suçlu, bilim değil, benim cehaletimdir. Bu benim için şaka ya da oyun değildi. Bütün hayatım buna bağlıydı. İşte böylece kendiliğimden şu kanaate vardım:

Benim sorum, yani beni elli yaşında intihar düşüncesine sürükleyen soru, en aptal çocuktan, en bilge ihtiyara kadar her insanın ruhunda var olan en basit soruydu, yani gerçekten kendimde gördüğüm kadarıyla, onsuz hayatın mümkün olmadığı soru. Soru, şundan ibaretti:”Bugün yaptığım, yarın yapacağım şeyin sonucu ne olacak, bütün hayatımın sonu ne olacak?”Başka türlü söylemek gerekirse, bu soru şöyle de ifade edilebilir. ‘Niçin yaşıyorum? Niçin arzuluyorum? Niçin çalışıyorum? Ya da şöyle dile getirilebilir soru ‘Hayatımda kaçınılmaz olan ölümümle yok olmayacak bir anlam var mıdır? Tolstoy Kimdir ?

Çeşitli biçimlerdeki bu tek soruya cevabı, beşeri bilimlerde aradım ve şunu buldum kibu soruyla ilgili bütün beşeri bilimler, birbirine karşıt ikiye ayrılmaktadır. Her ikisinin sonunda da karşıt iki kutup vardır. Biri eksi, diğeri artı kutup ne bu ve ne de diğer kutupta hayatın sorularına cevap vardır. Biz en libarellere ve en tahsilli olanlara özgü olan, yalnız sözde değil, gerçekte bize has olan bu delilikle ço uzun bir süre yaşadım ama ben, kendisinin hiç te öyle bizim sandığımız gibi aptal olmadığını bana öğreten, hakiki çalışkan halka karşı düpedüz acayip fizik sevgime borçluyum; ya da kanaatimin samimiyetine borçluyum. Ben ancak şunu bilebilirdim, yapabileceğim en iyi şey kendimi asmaktı. Bütün bu varlığımda hissediyordum ki, ben eğer yaşamak istiyorsam ve hayatın anlamını kavramak istiyorsam, bu anlamı, hayatın anlamını kaybetmiş ve kendini asmak isteyen insanlarda aramalıydım.

Tolstoy’un Ölümü :

Dünyaca Ünlü Rus Yazar Tolstoy, Evinden ayrılıp bir kış günü Ölüme Yolculuk yapıp Lev N. Tolstoy, 20 Kasım1910’da, evden ayrıldıktan yaklaşık olarak on gün sonra zatürreye yakalandığı tren istasyonunda hayatını kaybetti.

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından Lev Tolstoy’un İtiraflarım kitabından alıntılanıp ek bilgiler eklenmiştir

Bir Cevap Yazın

Top