Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Islak Medya > Okurken Yorulacağınız 900 Sayfadan Uzun 8 Dünyaca Ünlü Kitap

Okurken Yorulacağınız 900 Sayfadan Uzun 8 Dünyaca Ünlü Kitap

Britannica editörlerinden Editör Picks, okurları için en uzun kitapları listelemiş. Biz de sizler için orjinal metnini türkçeye çevirip siz edebiyathane.com okurları için düzenledik. İyi okumalar dileriz efendim.
Telefonunuzdan bir makale okurken, 900 sayfadan az olması kolay okunabilir. Ama kağıttan yani kitap olarak 900 sayfalık bir kitaba tahammülünüz var mı? Varsa bana kulak verin o halde. İşte sizler için sıraladığım çok uzun 8 roman.
1: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı:

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları film olarak iki kısma ayrılmış. Ancak Harry Potter ve Zümrüdüanka Jürisi, JK Rowling serisinin yaklaşık 900 sayfalık en uzun dizisidir. (Amazonda bile, kitap 896 sayfayı zorluyor.) 2003 yılında yayınlanan bu kitap beşinci Harry Potter kitabıydı; İkinci filmin ardından bir yıl geçti, bu da dünyanın Potter çılgınlığı içinde olduğunu gösteriyordu. New York Times’ın ünlü eleştirmeni bile bu romanı “Neredeyse her açıdan zengin ve tatmin edici” buldu.

2: Vanity Fair:

William Makepeace Thackeray: Charles Dickens’in şöhretini ve servetini kazanarak onu geride bırakacak olan romancı, Vanity Fair , Thackeray’ın hatırlanması gerekenin nedeni : zengin detaylı, anlatıcı dili. Orijinal olarak 1847’den 1848’e dek parçalar halinde yayınlanan bu roman, günümüzde yalnızca 900 sayfanın üzerinde olan baskıları ile mevcuttur. Bu demektir ki, bu romanı iki kere okumanız çok zordur.
3: It:

Küçük bir Amerikan kasabası olan Derry’yi diğer kasabalardan farklı kılan şey, kanalizasyon mazgallarının altındaki dehlizlerde yaşayan, kendini kimi zaman kâbuslarda, kimi zaman da gerçek hayatta gösteren bir yaratığın, insanları kendi karanlık dünyasına çeken esrarengiz bir gücün varlığıdır. Bu korkunç yaratıkla uzun yıllar önce savaşıp ardından kasabayı terk eden ve kendilerine yeni bir hayat kurmuş olan yedi çocuk, artık birer yetişkin olmuş ve yaşadıkları dehşet dolu günleri unutmuşlardır. Ancak, anılarının derinliklerine gömülen yaratık yıllar sonra yeniden harekete geçince, onunla bir kez daha hesaplaşmak zorunda kalırlar. Geçmişte kalan kâbuslar, şimdiki zamanda korkunç bir gerçeğe dönüşmüştür artık. Stephen King’in yazımını dört yılda tamamladığı ölümsüz başyapıtının sansürsüz ve eksiksiz metnini okurken tam da Daily Express’in tarif ettiği gibi, kendinizi O’nun karanlık dünyasında hissedeceksiniz.
4: Sonsuz Jest:

Şimdiye kadar tam olarak okumuş olmanızdan şüphe edeceğiniz roman. 1996 yılında 1.079 sayfa ile yayın hayatına başlayan Infinite Jest , David Foster Wallace’ın yazması için dört yılını aldı. Londra Kitap Dergisi’ndeki bir gözlemci, kitap hakkında ”Okumak için çok daha fazla zaman gerekli: Hayatımın aralıksız beş haftasını ona ayıracağım” dedi. Yoğun, çekici, sürükleyici bir başyapıt olarak yıllar geçse de hala karşımıza çıkacaktır bu kitap.
5: Lonesome Dove:

Larry McMurtry 1971’de kitapçı olarak kariyerine başladı; Yirmi yıl sonra Texas Archer City’de dört adet kitap mağaza ile cebeleşiyordu. Ancak diğer insanların kitaplarını satmak onun tek amacı değildi. Ayrıca, epik Lonesome Dove’ını 1986’da Pulitzer Ödülü aldığı dönemde üretken bir şekilde yazdı.
6: Rüzgar Gibi Geçti:

Margaret Mitchell, 1936’da ilk romanı olan Gone With the Wind’i yayınladı. Altı ayda 1.000.000 baskı yaptı; Pulitzer Ödülü kazandı;. 1943’te Mitchell, “Rüzgar Gibi Geçti” yazdıktan altı yıl sonra öldü. Günümüzde kitabın ciltli bir baskısı sizin karşınıza neredeyse 1,500 sayfa ile çıkıyor. Okumaya hazır mısınız?
7: Don Kişot:

Dört yüzyıl önce ilk baskına rağmen, Miguel de Cervantes’in romanı, günümüzde, kahramanının ve onun atası olan Sancho Panza’nın insanlık savaşı ile hala gözümüzde parıldıyor. Don Kişot , İngilizce’ye yapılan son çevirilerinin birinde 970 sayfadan az çevrilirse tam olarak okunduğunu söylememiz imkansız olur.
8: Clarissa:

1739’da Samuel Richardson, romanlarının ne anlama geldiğini düşündüğünüze aklınıza ilk İngiliz romanı olabilecek olan Pamela gelir. Bir sonraki kitap projesinde daha da anıtsal bir şey elde etti: Clarissa . 1744 yılında bir taslak olarak yazdı ve üç yıl boyunca yedi cilde böldü. Kitabın 1.500 dolayındaki sayfalarının her birinde gezinirken modern yazı kağıdı örneğinin nasıl yazıldığına tanıklık edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Top