Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Makaleler > Öğretmenine Aşık olan, Sevdiği Kızları Görmek İçin Kadın Kılığına Giren Sabahattin Ali’nin Komik Aşk Hikayesi

Öğretmenine Aşık olan, Sevdiği Kızları Görmek İçin Kadın Kılığına Giren Sabahattin Ali’nin Komik Aşk Hikayesi

Balıkesir Öğretmen Okulu’nda yeni bir öğrenim yaşamına devam eden Sabahattin, üç yıl okuduğu bu okulda arkadaşlarıyla birlikte bir okul gazatesi çıkardı. İlk şiirlerini, ilk öykülerini o dönemde yazdı ve ilk o yıllarda aşık oldu. Şöyle aktarıyordu:

Ben Balıkesir’de okurken Kız Öğretmen Okulu hocalarından birine aşık oldum. 16 yaşındaydım ama bende aşıklık 11 yaşındayken başlamıştı. Sevdiğim hanım benden 10 yaş büyüktü. Onun yolunu bekler, laf atardım. O da dehşetli kızmış görünürdü. Gel zaman git zaman benim sınavıma denetçi olarak girdi. Ve bana olağanüstü yardım etti. O sınavda ahbap olduk. O kadar ki daha sonraları ben İstanbul’da okurken o da Validebağ Okuluna atandı. Her cuma onu görmeye giderdim. Birlikte Validebağ korularında dolaşırdık.

Sabahattin Ali öğrencilik yıllarında her zaman sevmek, aşık olmak eğilimindeydi. Kızlara karşı muhakkak ki büyük düşkünlüğü vardı. Balıkesir Kız Öğretmen Okulu öğrencileri arasında bazılarına karşı yakın bir ilgi duyardı.
1924 yılı Martında Kız Öğretmen Okulunda bir gösteri düzenleneceğini haber almıştı. Beğendiği kızlarda orada olacaktı. O gösteriyi mutlaka izlemek istiyordu. Ama nasıl? Erkek öğrenciler okula sokulmuyordu.

Ne yapsın Sabahattin? Okuldan kaçtı. Başına bir örtü sırtına bir yeldirme geçirerek, Kız Öğretmen Okuluna gitti. Kimse bunun farkına varmadı ama kendini kıskanan öğrencilerden biri onu jurnal etti. Rezalet! Müdür Sabahattin’i İnzibat Meclisine verdi. Artık herkes ona okuldan atılacak gözüyle bakıyordu. O zamanki okul yönetimi işte böyle bir dar kafalılık içindeydi. Sabahattin bahçedeki bir çam ağacına kendini asmaya karar verdi. Okul birbirine girdi. Sonunda Sabahattin okuldan atılmadı.

NOT: Hıfzı Topuz’un, Remzi Kitapevinden çıkan Başın Öne Eğilmesin kitabından, edebiyathane.com editörleri tarafından kısaltılarak alıntılanmış ve Makaleye başlık atılmıştır.

Edebiyathane.com

Bir Cevap Yazın

Top