Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Reading Culture > Obama’nın Herkesin Okumasını Öğütlediği 6 Kitap

Obama’nın Herkesin Okumasını Öğütlediği 6 Kitap

Herkese, daha fazla kitap okumak istediğinizi fakat vakit bulamadığınızı söylüyorsunuz değil mi? “Daha fazla okumayı çok isterim,” arkadaşlarınızla otururken böyle söylersiniz, “ama gerçekten hiç vaktim olmuyor.”

Peki kimin gerçekten hiç vakti olmuyor biliyor musunuz? Ya da olmuyordu, daha doğrusu. Pişireceği balığın herkesinkinden büyük olduğu biri, o kadar büyük ki nereden başlayacağınızı bilemezsiniz, ama o yine de güzel kitapları kafasına yerleştirmek için vakit buluyor. Barrack Hussein Obama, kitaplarına fazlasıyla düşkün biri ve onlara fazlasıyla vakit ayırabiliyor. Sizin bahaneniz nedir peki?

The New York Times kitap eleştirmeni Michiko Kakutani ile havadan sudan konuşmak için bir araya gelen, kendisi de onaltı kitap yazmış olan Obama, insanlara zihinlerini açmayı ve muhteşem edebiyatın değerini bilmelerini öğütledi.

“Çocukken okumayı çok severdim,” eski Başkan, Kakutani’ye böyle söyledi, “parça parça çünkü çok seyahat ediyordum ve bazı zamanlarda yerinden edilmiş ve aykırı olan olurdum. Endonezya’ya ilk taşındığımda, büyük, siyahi çocuktum bir nevi çıkıntı. Endonezya’dan Hawaii’ye geri taşındığımda, eski bir Endonezya çocuğu olarak alışkanlıklarım vardı.”

“Ve bu iki ayrı dünya fikri kafanızda varken bir de kendi dünyanız olur içine dalabileceğiniz, buydu bana çekici gelen. Ve sonrasında gençlik dönemime girdim ve ödev verilenlerden başka kitap pek fazla okumadım ve kendimi basketbol oynamaya, kızların peşinden koşmaya ve çok da sağlıklı olmayan şeyleri öğrenmeye verdim.”

“Zaman geçtikçe ve bir şeyler öğrendikçe,” eski başkan okumanın ona yavaşlama ve perspektif kazanma, kendini başkalarının yerine koyma yeteneklerini verdiğini söylüyor.

“Beni daha iyi bir başkan yaptı mı söyleyemem ama bu sekiz yıl boyunca dengemi korumama yardım ettiğini söyleyebilirim, çünkü bu pozisyon size hızlı ve sert bir şekilde gelir ve asla yumuşamaz.”

İşte, Obama’nın sizin için önerdiği 6 kitap;

1: Üç Cisim Problemi – Liu Cixin


Gizli bir askeri proje, uzaylılarla iletişime geçmek için uzaya sinyal gönderilir. Bu sinyali yakalayan, yıkımın eşiğindeki bir uygarlık ise Dünya’yı kendisi için istemektedir.”Olağanüstü bir kitap, bilimsel ve felsefi tartışmaların eşsiz bir karışımı.”-George R. R. Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin Hugo, Nebula ve Locus ödüllü yazarı-“Cixin Liu, bilimkurgu romanı

Bir Cevap Yazın