Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Makaleler > Halide Edip Adıvar’ın Aldatılması ve bir Kadının Kapanmayan Aşk Yarası

Halide Edip Adıvar’ın Aldatılması ve bir Kadının Kapanmayan Aşk Yarası

Halide Edip Adıvar’ın Aldatılması ve bir Kadının Kapanmayan Aşk Yarası

Halide Edip Adıvar’ın Hayatı gençliğinde, klasik anlamda güzel sayılmamakla birlikte, çok çekici bir kadınmış. Kılık kıyafetten anlayan anneme bakılacak olursa, çok da iyi giyinirmiş. Şefika onun ”mordore” bir çarşafını, yıllar sonra bile anlatıp dururdu. İlk eşinden doğan iki oğlundan birine hekim olarak bakan Adnan Bey, ona öyle aşık olmuş ki, ” ya benimle evlenmezse” diyerek, başını duvarlara küt küt vururmuş. Bizim bölümün başkanlığına geçtiği sırada ancak elli sekiz yaşında olduğu halde, seksenlik alaturka bir kadın kılığına girmişti her nedense. Yerlere kadar uzanan etekler, pardösüler giyer; çenesinin altından düğümlediği bir eşarpla başını yaz kış örter, göz ameliyatı geçirmediği halde, eskiden katarakt ameliyatı geçirenlerin kullandıkları fazlasıyla kalın çerçeveli gözlükler takar; eline baston almadan sokağa çıkmazdı.

Halide Edip’in erkeklere egemen olmak hırsının nereden kaynaklandığını konusunda da benim bir yorumum var. Halide Hanımla kadın kadına konuşurken söylediklerine dayanıyor bu yorumum. Halide Hanım gençken sevdiği erkekten Salih Zeki’den, ağır bir darbe yemişti. Bana şöyle demişti bir gün: ”Halide Edip şu adamla sevişti bu adamla sevişti diye bir takım laflar duyacaksın. Bunların hepsi yalan. Ben bir tek erkeği sevdim ömrüm boyunca. O tek erkek de altı ay sonra benden bıktı. Beni aldatmaya başladı. Her şeyi biliyordum. Her şeye razıydım. Yeter ki onu görebileyim, ona dokunabileyim. ( Bunu söylerken, elini bana doğru uzatmış, banadokunmuştu. Tutkusunun çıplaklığı karşısında fena sarsılmıştım.) Ancak ikinci bir kadınla nikah kıymaya kalkınca, boşanmaya karar verdim.

Bunu gururumdan yaptığımı sanma. Ama iki oğlum vardı. Analığım ağır bastı. İki küçük erkek çocuğun bu kadar çirkin bir durumu, babalarının aynı evde iki kadınla birlikte yaşadığını görmelerine katlanamadım; boşandım. ”Sözünü kesti, bir an durdu. Sonra öleceğimi sandım. Ama insan kolay kolay ölemiyor” diye ekledi buruk bir alaycılıkla. Konuşmamızın bundan sonraki kısmı çok garipti. Çünkü yirmi yaşlarında olan ben, görmüş geçirmiş, olgun bir kadın gibi konuşuyordum; Halide Hanım da çılgın bir genç kadın gibi. Salih Zeki’ye duyduklarının gerçek bir sevgi değil, yıkıcı ve kötü bir tutku olduğunu; gerçek sevginin Adnan Beye duydukları olduğunu anlatmaya çalışıyordum. Halide Hanım, ”sen ne anlarsın! Asıl aşk çocuklarımın babasına duyduklarımdı” diyerek direniyordu. (Adamın adını bile ağzına almaya dayanamadığı için, Salih Zeki ya da ilk kocam demez; ”çocukların babası” derdi her zaman) Adnan Beyi ne kadar olağanüstü bir insan saydığımı onunla beraberliğini ne kadar güzel bulduğumu anlattım. Bunları biliyor, kabul ediyordu; ama ”asıl aşk, çocukların babasına duyduğum aşktı” diyordu gene de.

Halide Edip Adıvar Hayatı
Halide Edib Adıvar, Türk yazar, siyasetçi, akademisyen, öğretmen. Halide Onbaşı olarak da bilinir. Halide Edib, 1919 yılında İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatiptir.

Halide Edip Adıvar Kitaplar
Sinekli Bakkal, Türk’ün Ateşle İmtihanı, Ateşten Gömlek, Handan, Mor Salkımlı Ev, Vurun Kahpeye, Dağa çıkan Kurt, Akile Hanım Sokağı, Kerim ustanın Oğlu

Kaynak: edebivizör editörleri tarafından (Mina Urgan, Bir Dinazorun Anıları / YKY) kitabından kısaltılarak alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Top