Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Genel > Facebookun Kurucusu Mark Zuckerberg’in Herkesin Okuması İçin Önerdiği 7 Kitap

Facebookun Kurucusu Mark Zuckerberg’in Herkesin Okuması İçin Önerdiği 7 Kitap

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in tek bir misyonu var: Dünyadaki insanları birbirine yakınlaştırmak. Kendisine iki haftada bir kitap okuma hedefi koyan Zuckerberg, henüz iki yaşında olan kızı Max’ın tüm engellemelerine rağmen Facebook’ta kurduğu “A Year of Books” (Kitapların Bir Yılı) adlı okuma grubunda ilan ettiği 23 kitapla şeytanın bacağını kırmış gözüküyor. Türkçeye çevirisi olan ve henüz çevrilmemiş olanların da yer aldığı bu 23 kitaptan sizler için 7 önemli listeyi Zuckerberg’in görüşleriyle birlikte sunuyoruz.

1. Mukaddime / İbni Haldun

Mukaddime, İslam bilgini İbn-i Haldun tarafından 1377’de yazılmıştır. Tarihteki olaylara karşı önyargılı yaklaşımları ortadan kaldırmak ve insanlığın gelişimindeki evrensel unsurları tespit etmek için hazırlanan bir eserdir. Haldun’un tarihle ilgili bu devrimci nitelikteki bilimsel yaklaşımı, onu modern sosyoloji ve tarih yazıcılığının öncüleri arasında yer almasını sağladı.

Zuckerberg eser hakkında, “İnanılan şeylerin çoğu kanıtlanmamış olsa da üzerinden 700 yıl daha geçmesine rağmen, eserde yer alması çok ilginç” yorumunu yaptı.

Bir Cevap Yazın