Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Makaleler > Çok sevdiği Kocasını Öldüren Krala Karşı Donanma Kurup Savaşan Kadın Korsan Jeanne’nin Hikayesi:

Çok sevdiği Kocasını Öldüren Krala Karşı Donanma Kurup Savaşan Kadın Korsan Jeanne’nin Hikayesi:

1868’de Fransız yazar Émile Pehant’in romanı Jeanne de Belleville Fransa’da yayınlandı. Fransız romantik hareketinin yükseliş döneminde yazılmış olan Pehant’ın romanı Belleville’de , Jeanne’ ile ilgili bir çok efsaneyi paylaşıldı. Fransız Edebiyatına bile konu olan Jeanne de Clisson’un hikayesi kısaca şöyle gerçekleşti.
1342’de İngilizler ve Fransızlar arasında toprak nedeni ile bir savaş başladı. İngilizler dört kuşatmadan sonra Vannes şehrini ele geçirdi. Jeanne’nin kocası, bu şehri savunan askeri komutanlarla birlikte yakalandı.

Kocası, küçük bir fidye ile İngilizler tarafından serbest bırakıldı. Fakat bu, Fransız Kral’ının kulağına gidince kocasının kenti sonuna kadar savunmamasından şüphelendi ve Charles de Blois birlikte onu bir hain olarak ilan etti. 19 Ocak 1343’te Malestroit Mütarekesi İngiltere ve Fransa arasında imzalandı . Bu ateşkesin güvenli koşulları altında, hain ilan edilen Olivier ve on beş diğer Breton Lordları tutuklanarak Paris’e götürüldü. Ve Kralın emri ile 2 Ağustos 1343 tarihinde Les Halles’de kelleleri kesilerek idam edildi. Olivier’in kafası bir mızrak yardımı ile asılarak halka teşhir edildi.


Kocasının idamından dolayı şok olan Jeanne deliye döndü. İki erkek çocuğunuda yanına alarak babalarının kesik başının asılı olduğu sarayın önüne gidip büyük bir acı duyarken aynı anda da intikam yemini içti. Jeanne Clisson intikam yeminin ardından elindeki bütün mal varlığını satıp kendisine sadık küçük bir korsan grup kurup Britanya’daki Fransız güçlerine saldırmaya başladı. Ardından Jeanne, Charles de Blois’in subaylarından Galois de la Heuse’nin savunduğu bir kaleye saldırdı ve bir garnizonun tamamını tek bir kişi dışında katletti.

Jeanne’nin bu başarılı taarruzları İngiliz kraliyetinin dikkatini çekti ve ona kaynaklar gönderilmeye başlandı. Azılı bir korsan haline gelen Jeanne İngiliz destekleri ile kendisine 3 tane savaş gemisi aldı. Bu gemiler siyah boyalı ve yelkenleri kırmızı olan büyük gemilerdi. Jeanne Amiral gemisine ”İntikam” adını verdi. Jeanne’nin bu siyah filosu bütün Fransız gemilerini avlayarak üstün başarılar kazandı.
Avladığı gemilerin tayfalarından bir kaçını öldürmeyip Fransız Kralına nasıl intikamını aldığını söylemeleri için elçi şeklinde gönderdi. Jeanne’nin bu başarılarından ötürü İngilizler ona “İngiliz Lioness” ünvanını verdi. 13 yıl boyunca denizlerde fransız gemilerini avlayıp korsanlık yapması için bütün imkanlar seferber edildi.

Kocasının ölümüne neden olan Fransız Kralına karşı üst üste kazandığı başarılarından ötürü Jeane artık intikamını aldığını düşünüp batan Amiral gemisinin ardından korsanlığı bıraktığını açıkladı. Devamında zaten öcünü aldığı kocasının aşkından eser kalmamış Jeanne’de yeni bir aşka yelken açıp İngiliz Sir Walter Bentley ile evlendi. Çiftler Britanya kıyılarındaki bir liman kenti olan Hennebont Kalesi’ne yerleşti ve daha sonra 1359’da Jeanne orada öldü.
Furkan Sartık

Kaynaklar: ^ Orta Çağ Fransa’sında Yargıtay ve Yargılama Denemeleri Yasası (Ortaçağda Yaşayan ve Düşünen Cambridge Çalışmaları: Üçüncü Seri) Paperback – 18 Aralık 2003
^ Wagner, JA Yüz Yıl Ansiklopedisi Savaşı ISBN 0-313-32736-X , Greenwood Press, 2006
^ Régis Rech. “Chronographia Regum Francorum.” Ortaçağ Kronolojisi Ansiklopedisi. Düzenleyen: Graeme Dunphy. Brill Online, 2014. Referans. 30 Ekim 2014

Bir Cevap Yazın

Top