Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Islak Medya > Can Yücel’in, Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e Ettiği G.t Küfürünün Hikayesi:

Can Yücel’in, Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e Ettiği G.t Küfürünün Hikayesi:

Süleyman Demirel kendisine ettiği bir küfür nedeniyle Can Baba’ya o vakitler dava bile açmıştı, anımsarsanız! Can Baba, Demirel’in kendisini affedeceği yolunda çıkan haberler üzerine “Alavara” adlı kitabında o vakitler “Özrü Kabahatinden Büyük” adlı şu şiiri yazmıştı:

Ben kahraman değilim/

Demirel beni affedecekmişse/

Kolay gelsin!
Benim endişem,/

Ya beni affetmeden önce/

Eceli gelip ölürse…
Ama onu affetmeye benim/

Sıkletim yetmez/

Ne de cesedim…

Mahkeme kapılarında bir şair
Can Yücel muhalif ve sözünü sakınmayan biri olmanın ‘cezasını’ çeker haliyle. 12 Mart sonrası Adana Cezaevi mahkumiyetinin ardından yıllar içinde sık sık düşer mahkemelere.

“Rengahenk” kitabı 12 Eylül döneminde müstehcenlikten yargılanır ve toplatılır. Aynı dönemde yazdığı “Beşi Bir Yerde” şiiri yüzünden de Kenan Evren ve dört arkadaşına hakaretten dava açılır hakkında. Bu davadaki savunması artık bir efsane niteliğindedir.

Hakim: “Şiirinizde hep g.t diyorsunuz. Daha kibar söylenemez mi?”
Can Yücel: “Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre bu memlekette g.te g.t denir”.

Kenan Evren başka şiirlerinde de nasibini alacaktır Can Yücel’in zeki, usta, benzersiz dilinden: “Kabaramazsın kel fatma/ Atan güzel sen çirkin.”

Şairin dava edildiği bir diğer ‘devlet büyüğü’ de Süleyman Demirel olur. Yaptığı bir konuşmada dönemin cumhurbaşkanı Demirel’e hakaret ettiği için 18 Mart 1998’de bir yıl iki ay hapis cezasına çarptırılır. Ortalık ayağa kalkar, cezasını affetmesi için Demirel’e dilekçeler yağar. Şairin yorumu ise bambaşkadır: “Ben kahraman değilim/ Demirel beni affedecekmişse/ Kolay gelsin! / Benim endişem,/ Ya beni affetmeden önce/ Eceli gelip ölürse…/ Ama onu affetmeye benim/ Sıkletim yetmez/ Ne de cesedim…”

Bir Cevap Yazın

Top