Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Reading Culture > Bir bitle Yahudileri Nazilerden kurtaran biyoloğun inanılmaz Hikayesi

Bir bitle Yahudileri Nazilerden kurtaran biyoloğun inanılmaz Hikayesi

Polanyalı Rudolf Weigl parazitoloji alanında uzman bir biyologtur. Tifüs ve benzeri bulaşıcı hastalıkların bitlerle ilişkisi üzerine araştırmalar yapıyordu. Zaten kendisi de Tifüs hastalığına yakalanmıştır ve ölüm sebebi de bu olacaktır.

Bu hastalık 19.yy in sonu ve 20. yy in başında binlerce insanın ölümüne sebep olmuştur. Naziler Polonya’ya yürüdüğü dönemde, WeglTifüs aşısını bulmuştur ve artık onlar için çalışmak zorunda bırakılmıştır.

Binlerce Yahudinin Naziler tarafından katledildiğine şahit olan Weigl; onların salgın korkusuyla bir araya toplatılıp ölüme terk edilmelerine gönlü razı olmamıştır. Bu sebeple bir plan yapmıştır.


Sağlıklı insanlardan aldığı kanlarla, Tifüse sebep olan Riketsiyal-patojen bakterilerini taşıyan özel yetiştirdiği bitleri besleyip, çoğaltıp insanlar üzerine salmıştır. Bit dışkısının cilde temasını engellemek için de özel bir aygıt geliştirmiştir.

Böylelikle Weigl sadece Nazi zulmüne uğrayan yahudilerin değil binlerce insanın hayatını kurtarmıştır. Weigl 2003 yılında İSRAİL devleti tarafından; Yahudi olmadığı halde NASYONEL sosyalizm döneminde canını tehlikeye atma pahasına yahudileri bu hastalıktan ölmekten kurtardığı için özel onur ünvanına layık görülmüştür. Zaten kendisi de Tifüs hastalığına yakalanarak hayatını yitirmiştir.

Neriman Tonbil tarafından Almancadan, Türkçeye çevrilmiştir.

Kaynak: edebiyathane.com

Bir Cevap Yazın

Top