Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Arka Bahçe > BİLGE SOKRATES’TEN CAHİLLİK ÜZERİNE HEPİMİZİ İKNA EDİCİ 8 MÜKEMMEL SÖZ

BİLGE SOKRATES’TEN CAHİLLİK ÜZERİNE HEPİMİZİ İKNA EDİCİ 8 MÜKEMMEL SÖZ

Sokrates, Antik Yunan filozofudur. Heykeltıraş Sophroniskos’un ve ebe Fenarete’nin oğludur. Yunan Felsefesinin kurucularındandır.

1: Bir insan yanlışa yanlışla karşılık vermemeli ve kendisine herhangi bir kötülük yapılsa bile kötülük yapmamalı.

2: Beyler, oğullarımın yetişkin olduğunda, paraya ya da başka bir şeye erdemden daha fazla önem verdiklerini görürseniz, benim sizi rahatsız ettiğim gibi sizler de onları rahatsız edip cezalandırın. Bir hiç oldukları halde kendilerini bir şey sanır, yapmaları gerekenleri yapmaz ve hiçbir değerleri olmadığı halde bir değerleri olduğunu düşünürlerse, benim size yaptığım gibi onları eleştirin. Böyle yaparsanız, hem ben hem de oğullarım, sizden hak ettiğimiz karşılığı almış oluruz.

3: Az bir bilgiyle, üstelik bilgisiz, kendilerini bilgin sananlar o kadar çok ki…

4: Bilgelik bakımından en şöhretli adamlar,neredeyse en aptallar;daha az güvenilen diğerleri ise gerçekten hikmete daha yakınlar..

5: Her seferinde, karşımdakinin bilgeliğini çürüttükçe, orada hazır bulunanlar benim o alanda bilge olduğumu sandılar.

6: Evet , sevgili yargıçlar ..! Diğerleri daha tehlikelidirler ; çünkü onlar bir çoğunuzu daha çocukluğunuzdan bu yana yalanlarla aldatarak sözüm ona göklerde olup bitenlerle uğraşan , yerin altında neler geçtiğine araştıran , yanlışı doğru gibi göstermeyi beceren , Sokrates adlı bir alim olduğuna sizi inandırmışlardır .

7: Onlar gibi hem alim hem cahil olmaktansa, her şeyi bilmektense, kendim gibi olmaya çalıştım ve bunun daha akıllıca olduğuna inandım.

8: Doğrusu ikimizin de güzel, iyi bir şey bildiğimiz yok belki ama o hiçbir şey bilmezken bildiğini sanıyor, oysa ben bilmiyorsam, bildiğimi de sanmıyorum. Öyle sanıyorum ki, ben ondan biraz daha bilgeyim, çünkü bilmediğim bi şeyi biliyor diye geçinmiyorum.

Bir Cevap Yazın

Top