Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Yaşam > AŞIK OLUNCA BEYNİMİZDE MEYDANA GELİCEK 6 BİLİMSEL BELİRTİ

AŞIK OLUNCA BEYNİMİZDE MEYDANA GELİCEK 6 BİLİMSEL BELİRTİ

Aşk bir seçim, bir rüya ya da romantik bir film değil. Aşk, bilimsel geçerliliği olan ve deneylerle varlığı kanıtlanmış bir olgu. Doğduğumuz andan itibaren insanlarla ve çevreyle kurduğumuz iletişim, yeni ilişkiler kurma yeteneğimizi bir üst boyuta taşıyarak ilerliyor. İleri boyuta taşınmış bu karmaşık ilişki ağları, zamanla kişisel gelişimimizi destekleyerek, bizi şekillendirerek yaşama amacımızı bulmamıza yardım ediyor.

Lee(1973) aşkın 6 türünün olduğunu söylüyor: Eros (tutkulu birliktelik), Agape (kendinden ödün verme), Pragma (mantık ilişkisi), Sorge (aile), Mania (ihtiyaç ve bağımlılık) and Ludus (haz ve zevk alma).
Lee’nin tanımını dikkate aldığımızda, günümüzdeki aşk tanımlamalarında Eros ve Agape türünün kombinasyonunu gördüğümüzü söyleyebiliriz.

Aşk olgusu, karşı cinsten bireylerin birbirine ilgi duyması ve yaşamlarını ortak bir çerçevede devam ettirmesi gibi görünse de, annenin çocuğuna duyduğu aşk, doğaya ve yaşama duyulan aşk gibi bireyin diğer insanlarla ve çevresiyle olan iletişimi sırasında ortaya çıkmış farklı aşk tanımlamaları da bulunabiliyor. Aşkın tanımı, kişinin değer yargılarına ve inançlarına göre şekilleniyor.

1: Hoşlandığınız kişinin fiziksel olarak sürekli yanınızda olmasını istemek.


Bir Cevap Yazın