Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Yaşam > Almanya’da Kadınları Bar ve Gece kulüplerinde Koruyan Gizli Cümle

Almanya’da Kadınları Bar ve Gece kulüplerinde Koruyan Gizli Cümle

Almanya’nın Münster kentinde, kadınların barlarda istemedikleri bir durum ya da bir tehlikeyle karşılaşmaları hâlinde kolayca, hatta kelimenin gerçek anlamıyla bir cümleyle yardım almalarını sağlayan bir uygulama başlatıldı.

‘Kadınların acil durum çağrısı’ anlamına gelen Frauennotruf uygulamasının, kadınların bar ve gece kulüplerinde güvenliğinin sağlanması amacıyla geliştirildiği belirtiliyor. Uygulamaya göre, kadınların başlarının derde girmesi hâlinde bulunduğu yerde çalışan birine ‘Louise burada mı?’ diye sorması gerekiyor. Bu kod sayesinde kadınlara istemedikleri durumdan çıkabilmeleri için yardım ediliyor.

 

Frauennotruf uygulamasının yaratıcılarından Gerlinde Gröger, Sputnik Almanya’ya demecinde, “Çeşitli kutlamalarda ya da ilk randevularında kadınlar tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalabiliyor. Kendilerini rahatsız ya da tehdit altında hissedebiliyorlar. Fakat bu durumdan nasıl çıkabileceklerini bilmiyorlar” dedi.

KÖLN OLAYLARINDAN SONRA GÜNDEME GELDİ

Bu gibi durumlarda ‘Louise’in devreye girdiğini’ söyleyen Gröger, kadınların bar ve gece kulübü çalışanlarından ‘çabuk ve sessiz bir biçimde’ yardım alabilmesine yardımcı olmayı amaçladıklarını belirtti. Gröger’in anlattığına göre, Münster’de bar ve gece kulüplerinin müdürleri ile çalışanlarına, istemedikleri bir durumda kalan kadınlara nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda gerekli talimatlar verildi. Almanya’da kadınların güvenliğine ilişkin endişeler, bundan bir önceki yılbaşında Köln kentinde yaşanan toplu taciz olayı sonrası sık sık gündeme getirilmişti. Köln’de yaklaşık 80 kadın yılbaşı gecesi cinsel saldırı ya da gasp şikâyetinde bulunmuştu.

Kaynak: tr.sputniknews.com

Bir Cevap Yazın

Top