Şu Anda Burdasınız
Anasayfa > Sinema > Aldatma Üzerine Yapılmış En Ünlü 11 ‘Yasak Aşk’ Filmi

Aldatma Üzerine Yapılmış En Ünlü 11 ‘Yasak Aşk’ Filmi

Yasak aşklar filmlerde sıklıkla işlenen konulardan biridir. İzleyiciler kimi zaman eşini aldatan kişiye hak verir, kimi zaman da aldatılanın yanında olur. Yasak aşk her durumda seyircide bir duygu patlaması yaşatan parantez içinde “güzel” bir konudur. Biz de en ünlü yasak aşk filmlerinden sizler için bir derleme yapalım dedik.

1. Sadakatsiz (Unfaithful)

Connie Sumner, kocası ve oğluyla mutlu bir yaşantısı olan bir kadındır. Bir gün iş için New York’ta bulunduğu sırada rüzgar yüzünden dengesini kaybeder ve düşer. O sırada orada bulunan genç kitapçı Paul Martel, kadına yardım eder ve dizindeki yaraya pansuman yapmak için evine davet eder. Bu olaydan sonra ikili arasında yaşanan ilişkiler kontrolden çıkmaya başlayacaktır.Yönetmen Adrian Lyne, orjinalinde Paris’te geçen 1969 yapımı klasik filmi Une Femme Infidele adlı hikayeyi ustaca New York’a taşımış. Diane Lane bu rolüyle Oscar’a aday gösterilmişti.

 

2. Gözü Tamamen Kapalı (Eyes Wide Shut)

Psikolog Bill Harford (Tom Cruise) ve karısı Alice’in (Nicole Kidman) dışarıdan bakıldığında örnek bir evlilikleri vardır. Bir davette karısının başka bir erkekle ilgilenmesi, doktoru çılgına çevirince, kendisini cinsel fantezilerle dolu bir oyuna teslim eder.Sinema sanatının en büyük yaratıcılarından Stanley Kubrick’in filmi Eyes Wide Shut, 2 yılda çekilmiş ve izlenme rekorları kırmıştır

3. Kusursuz Cinayet (A Perfect Murder)

Zengin bir aileden gelen Gwyneth Paltrow, başarılı bir işadamı olan Michael Douglas ile evlidir. Ancak Emily, kocasını sanatçı olan Viggo Mortensen ile aldatıyordur. Kocası bunu bilmektedir ama hiçbirşey yokmuş gibi davranıyordur.Alfred Hitchcock’un klasik gerilimlerinden biri olan Dial M for Murder’ın yeni versiyonu olan film, ilkinden biraz daha farklı bir versiyonla beyazperdeye aktarılmış.

4. Kanıt Vücutlar (Body Of Evidence)

Madonna Temel İçgüdü’de Catherine Tramell rolünü çok ister, ancak Michael Douglas onunla oynamak istemez ve yapımcılar Sharon Stone’la anlaşırlar. Madonna da çok hırslanarak hemen bir ekip kurar ve ekibiyle beraber bu filmi çekerler.

5. Taciz (Disclosure)

1994 yılında ses getiren bir film olarak bilinen Taciz, Michael Douglas ve Demi Moore arasında yaşanan yakın bir ilişkinin ardından Demi Moore’un taciz iddiasıyla ortaya çıkmasını anlatıyor.Filmin en çok konuşulan olayı ise, tacize uğrayanın bir kadın değil, bir erkeğin olması olmuştur. Barry Levinson’ın yönettiği filmde, roller tersine dönmüştür.

6. Amerikan Güzeli (American Beauty)

The Blue Room ve Cabaret gibi popüler tiyatro oyunlarının İngiliz yönetmeni Sam Mendes’in ilk sinema filmi. Sınırları zorlayan bu ilginç filmin başrollerinde Kevin Spacey ve Annette Bening gibi iki usta oyuncu yer alıyor.Büyük bir ailenin parçalanmasını ve bu ailenin garip komşularıyla olan karşılaştırmasını içeren yapımın görüntüleri Oscar ödüllü sanatçı Conrad Hall’e ait. Amerikan Güzeli, 1999 yılında En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil beş Oscar kazandı.

7. Havuz (Swimming Pool)

Dünyaca ünlü İngiliz yazarı Sarah Morton, tatil yapmak ve biraz da çalışmak amacıyla, editörünün Fransa’daki evine misafir gelir. Bir gece, Fransız editörün genç kızı Julie, Sarah’ın hayatına altüst edici bir giriş yapar ve kadın yazarın yaşamındaki tüm sukünet, bir daha geri dönmemek üzere bozulur. Ünlü Fransız yönetmen François Ozon, bir kez daha kadınların dünyasında gezinen ilgi çekici bir filmle izleyenlerinin karşısına çıkıyor.

8. Tutku Oyunları (Little Children)

Amerika’nın banliyösünde “Madam Bovary” nin yankıları. Sarah, bir reklam müdürü ile yaptığı sevgisiz bir evliliğin içinde savrulurken kızı ile parkta, havuzda uzun saatler geçirerek daha fazlasını elde etmek istemektedir. Brad, bir belgesel yapımcısı ile evli olan olgunlaşmamış bir ev erkeğidir. Ronnie, hapisten henüz çıkmıştır ve yaşlı annesi May ile birlikte yaşamaktadır.Film boyunca tüm bu karmaşık hikayelerin her birini nereye götüreceği merak konusu olur.

9. Daha Yaklaş (Closer)

Ünlü tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanan filmde dört karakterin yaşamlarına odaklanıyoruz. Jude Law, ölüm ilanları yazarak hayatını kazanan, fakat yazarlık hedefi olan genç bir gazetecidir. Bir kaza sonucu tanıştığı Amerikalı Natalie Portman, genç adamın ilham perisi olur. Ayrıca Jude Law gittiği stüdyoda fotoğrafçı Julia Roberts’a aşık olur. Yönetmen Mike Nichols, ilişkilerin gerçeklerini tüm yalınlığıyla anlatmış. Usta oyuncu kadrosuyla film, izlemesi keyifli bir yapım olmuş.

10. Kesişme (Intersection)

Richard Gere 16 yıllık karısı Sharon Stone ve yeni sevgilisi Olivia Lolita Davidovich arasında bir seçim yapmak durumundadır. Film, Vincent’ın bu iki kadınla olan ilişkisini ve geçirdiği büyük araba kazasını flashbacklerle anlatıyor. 1970 yapımı film Claude Sautet’in yönettiği The Things of Life adlı filmin yeniden uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor.

11. Maç Sayısı (Match Point)

Bir tenisçi olan Chris hayatı boyunca şansı yaver gittiği için kıskanılmıştır. Özellikle en yakın arkadaşı Tom’un kız kardeşi Chloe ile evlenmeye kalkıp büyük bir servetin ortaklarından biri olma şansını yakalayınca…Chris’in hayatının en mutlu günleri olması gereken evlilik aşamasında hayaller, Tom’un rüyaları bile süsleyecek derecede güzel nişanlısı ile tanışınca sona erer. Hayranlık kısa süre sonra takıntı boyutunda tutkuya dönüşecek ve Chris’i zor bir seçime zorlayacaktır.Woody Allen’ın tamamını Londra’da çekmiş olduğu ilk film olma özelliğini taşıyor.

Kaynak: mynet

Bir Cevap Yazın

Top